- Reklama -bydlení
- Reklama -bydlení
DomůInvesticeV Česku přibývají osobní bankroty

V Česku přibývají osobní bankroty

Obyvatele Česka stále více láká možnost zbavit se nezvládnutelných dluhů vyhlášením osobního bankrotu. Krajské soudy v ČR od začátku letošního roku schválily přibližně 700 osobních bankrotů a stále přijímají nové žádosti.
Po 18 měsících platnosti nového zákona o insolventnosti, který osobní bankrot umožnil, už tyto bankroty dokonce převažují na bankroty firem a podnikatelských subjektů, informuje český deník Hospodářské noviny. Problémy s dluhy se nejčastěji spojují s nebankovními poskytovateli úvěrů. V posledních měsících však i banky zaregistrovaly zvýšený počet osobních bankrotů. Mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň potvrdil, že v předchozích dvou měsících počet osobních bankrotů jejich klientů vzrostl meziročně o dvojnásobek.

Rejstřík insolventnosti ministerstva spravedlnosti ČR také prozrazuje, že Češi stále neumějí zacházet s úvěry. Nejčastěji si totiž půjčují peníze od nebankovních společností, což naznačuje, že finanční gramotnost lidí je velmi nízká. Ze skladby nesplácených úvěrů a zdůvodnění, proč o ně žádají, je evidentní, že se lidé snaží „vytlouct klín klínem“, místo aby se pokusili vyřešit potíže se splácením jednáním se svými věřiteli. Ale skutečnost, že tito lidé dostávají další úvěry, naznačuje, že nebankovní společnosti neprověřují dostatečně finanční situaci klienta a jeho schopnost splácet.

V momentě, kdy klient nezvládne hradit splátky, může jeho věřitel požádat okamžitě o exekuci. V takovém případě je institut osobního bankrotu jediná cesta jak se z pasti dluhů vymotat.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek