- Reklama -bydlení
- Reklama -bydlení
DomůRady a NávodyJak zachytit srážkovou vodu

Jak zachytit srážkovou vodu

Správný hospodář umí okolí svého domu přizpůsobit tak, aby polévání nebylo pro něj nákladnou záležitostí.

Čím více vody zachytíte na svém pozemku, tím méně jí budete muset během pěstitelské sezóny zaplatit vodárnám. Pomohou vám sběrné nádoby, ale také změna okolí domu. Vyholené trávníky a holé záhony v zahradě jsou přešlapem.

Zatímco souvislý přírodní porost si poradí s přebytkem srážek is nedostatkem vody při dlouhotrvajícím suchu, v blízkosti lidských obydlí je situace jiná. Jako bychom úmyslně porušovali všechna pravidla, která pomáhají vyrovnat vodní bilanci. Nastal čas porozhlédnout se po dvoře a udělat nápravu.

  1. Přeměňte půdu na houbu
    Pouze dostatečně vzdušná půda má kapacitu pohltit maximum nárazových srážek. Voda vyplní mezery mezi částečkami půdy a proniká do hloubky. Jelikož půda obvykle pokrývá větší část pozemku, zaslouží si pozornost jako první.

Udělejte ve dvoře sondy a možná zjistíte, že pod pěticentimetrovou vrstvičkou půdy je 20centimetrová návazka ostrohranného kameniva, které v minulosti chránilo selský dvůr před zablácením. Nezbude vám nic jiného, ​​než s použitím těžké techniky tuto nepropustnou vrstvu stáhnout a vyvézt.

Těžkou, jílovitou zem měnící se na bláto je třeba nadlehčit. Na každý čtvereční metr počítejte se zapracováním 30 kilogramů písku a dvojnásobným množstvím vyzrálého kompostu. Pokud ve vašem okolí chybí chovatelé, kteří produkují kompostu více, než dokážou upotřebit, kontaktujte okolní samosprávy. Města a obce jsou povinny nejen třídit odpad, ale zajistit i kompostování toho organického. Může to být pro vás cesta, jak zdarma získat, co potřebujete.

Zemina, která dokáže nárazově vázat větší množství vody, připomíná v mnoha směrech rašelinu. Do hloubky několika centimetrů ji kdykoli dokážete přerýt rukou, je vlhká a vidět v ní drobné organické částečky.

  1. Vyměňte trávník za louku
    Zbavte se udržovaného trávníku, který je půdní pijavicí a obírá ji o vláhu. Voda se vytrácí s posečenou hmotou, odpařuje se přes řezné rány listů při sečení a srážky se přes plsť pouze s obtížemi dostávají do hutné zeminy, kterou nelze kypřit ani provzdušňovat.

Poohlédněte se v zahradním centru po trvalkách a letničkách, ze kterých lze vysít kvetoucí louku. V prodeji jsou různé směsi osiv, které vám pomohou při založení základního porostu. Zbytek si vysadíte z sazenic nebo rostlin nasbíraných v přírodě. Kvetoucí rostliny potěší oko, zajistí potravu pro opylovače z říše hmyzu a budou vytvářet organickou hmotu, která zlepší zeminu a její kapacitu vázat vodu. Kvetoucí porost bez travin má své kouzlo a je jen na vás, do jaké výšky bude dorůstat.

Zelenou loukou různé barvy květin pokryjte veškerou půdu, kterou jen můžete.

  1. Mulč namísto zálivky
    Vypleté zeleninové záhony možná z dálky signalizují, že o zahrádku dobře pečujete, může to však být i lepší. Snažte se přikrýt co nejvíce výměry záhonu tak, aby je slunce a vítr neobíraly o vláhu. Pěstujte půdopokryvné plodiny, zařaďte do pěstebního plánu předplodiny a meziplodiny, aby žádný kus země nezůstával nevyužit.

I když kypření záhonů přerušuje kapiláry a zpomaluje odpařování vody, mulčování povrchu záhonů je mnohem účinnější. V kombinaci s dobrou půdou do takové míry, že zcela zapomenete na nutnost zálivky. Použít můžete vyzrálý kompost, odkyselenou rašelinu, slámu, seno, listí nebo čerstvý králičí hnůj s podestýlkou. Jeho výhodou je, že nevyžaduje odležení v rychlokompostéru jako ostatní materiály. Pomalý rozklad hmoty dodá zelenině živiny a deseticentimetrová vrstva přikrývající půdu udrží vláhu v suchém počasí a zachytí maximum vody při deštích. Je jednodušší obnovovat rovnoměrnou vrstvu mulče na zahrádce, než ji neustále plet, okopávat a zalévat.

  1. Na každý pozemek alespoň dva stromy
    Žádný pozemek není u domu tak malý, aby jej nebylo možné obohatit o stromovou výsadbu. Ať už se rozhodnete pro lísku u plotu, jehličnatý solitér v koutě dvora nebo kulturní ovocné stromky u kompostoviště, vždy můžete pouze získat.

Dřeviny poskytují tůň, vytvářejí symbiotické prostředí pro půdní houby a upravují vlhkost mikroklimatu tak, aby byla voda na vaší straně. Jejich výhodou je, že dokážou zachytit i vodu ve formě mlhy, která tak ovlivní prostředí, kde žijete. Ocení je i hmyz a ptactvo, které zpestří vaše životní prostředí.

  1. Zelená fasáda upraví klima
    Vypočítejte si plochu, kterou tvoří zdi vašeho domu a bez dlouhých výpočtů zjistíte, že zelené plochy lze stavět i do výšek. Pouvažujte nad zelenou fasádou, která může překrýt nejen váš příbytek, ale také hospodářské budovy, zdi a ploty, na které se každodenně díváte.

Výhodou zelených fasád je nejen to, že při dobré taktice dokážou domácnostem ušetřit až třetinu nákladů na vytápění a klimatizaci, ale také jejich schopnost zachytávat vodu. Jak mohutný zelený obrost vidíte na zdi, tak mohutný kořenový systém se skrývá pod zemí. Sáhnout můžete po celoročně zeleném břečťanu, opadavém paviniči se zářivě červenými listy na podzim nebo visterii.

Mohutné porosty popínavek rychle absorbují vodu z půdy, aby ji později pomalu uvolňovaly do okolí. Jsou přirozenými pračkami vzduchu a poskytují útočiště pro drobný hmyz a ptactvo.

  1. Velkému pozemku svědčí jezírko
    Dešťová voda zachycená v jezírku může vytvořit samoobslužný ekosystém, který se obejde bez vaší péče. Svedete-li ze střech a betonových ploch srážkovou vodu do dostatečně zastíněného mělkého výkopu s membránou, můžete při 15000-litrové kapacitě počítat s tím, že v jezírku se udrží vodní hladina i bez toho, aniž byste museli vodu doplňovat.

Vytvořte kaskádovité dno, osaďte ho pokryvnými rostlinami, obkolestě výsadbou, která miluje vlhkost a máte rezervoár vláhy, ze kterého můžete v případě potřeby část zásob odčerpat na zálivku. Není vyloučeno, že se ve vodě brzy objeví hmyz a živé predátory, které udrží jeho populaci na uzdě. I když u osmiarového pozemku je zbytečné o jezírku uvažovat, při větší výměře to určitě stojí za to.

  1. Sveďte ji do zásobníků
    Srážková voda se od té z vodovodu v mnohém liší. Je měkká a natolik okysličená, že ji mnozí zahradníci právem považují za zelený lektvar života. Nenechte odtékat vodu ze střech do kanalizace, ale zachyťte ji, abyste mohli překlenout suchá období.

Vybavte dešťové svody odbočkami a na praktických místech je podložte sběrnými nádobami. Z průmyslových podniků lze za drobné všimné získat plechové 200litrové sudy, s trochou štěstí se propracujete ik paletovým IBC kontejnerům s 1000litrovou kapacitou. Oviňte je zahradním pletivem a nechte obrůst popínavým plamínkem nebo jiným rostlinstvem. Pod živým porostem se nádoby stanou neviditelnými a stín zpomalí rozmnožování řas. Udělejte tak nejen na domě, ale také na stáji, kuríně či přístřešku zahradního posezení.

Pokud je několik menších nádob pro vás nepraktické, pouvažovat můžete také o zakopání velkokapacitní nádrže pod nezámrznou hloubku půdy, kde budete moci vodu skladovat i mimo letní sezónu. Výhodou je, že pokud pro vytahování použijete čerpadlo, vodu dostanete, kamkoli chcete.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek