- Reklama -bydlení
- Reklama -bydlení
DomůRady a NávodyJak opravit dřevěnou židli?

Jak opravit dřevěnou židli?

I když jsou židle jedním z nejnamáhanějších nábytků v domácnosti, díky důmyslné konstrukci dokážou s drobnou údržbou sloužit po mnoho desetiletí. Najděte si čas a vraťte tím vašim punc trvanlivosti.

Výhodou židlí je, že jejich konstrukce nepodléhá módním trendům. Změna výpletu, čalounění či obnova povrchu dokážou změnit jejich vzezření natolik, že nikdo nedokáže po renovaci s jistotou říci, kolik let používání mají za sebou.

  1. Zalepte uvolněné čepy
    Lepené spoje, které se v průběhu let uvolnily, opravte vždy lepením. Použít lze pouze taková lepidla, která při vytvrzování nezvětšují svůj objem bublinkami plynů. Zapomeňte na polyuretanová lepidla a sáhněte raději po osvědčeném klihu, disperzních lepidlech či epoxidech.

Výhodou klihu a disperzních lepidel tříd D1 a D2 je, že je lze v případě potřeby opakovaně uvolnit vlhkostí, vodou či horkou párou. Vhodné jsou ovšem pouze pro použití v interiéru. Disperzní lepidla tříd D3 a D4, stejně jako epoxidová lepidla, dokážou odolat vodě. Budoucí opravy se však kvůli jejich použití mohou zkomplikovat.

Uvolněné čepové spoje rozevřete, vyčistěte od zbytků původního lepidla a přebruste jemným smirkovým papírem. Naneste lepidlo na obě styčné plochy a rozebraný spoj opětovně sundejte. Aby zůstal spoj rovněž utažen během celé fáze lepení, použijte k jeho fixování svorky, nebo stahovací pás či provázek, který napnete paličkou stejně jako starou rámovou pilu.

Pokud je třeba obnovit pevnost více čepů, není na škodu rozebrat celou židli a pouvažovat io renovaci jejího povrchu. Broušení jednotlivých dílců je jednodušší než broušení celku.

  1. Vyměňte šrouby za spolehlivější
    Židle, které kombinují lepené spoje se šroubovanými jsou obvykle pospojovány starými šrouby, které nejsou vyrobeny z tvrzeného materiálu. Projevuje se to hlavně na jejich hlavách s drážkou, která je poškozena opětovným utahováním. Nahraďte je novými s křížovou drážkou philips či pozidriv. Volte šrouby stejné délky a průměru s polozávitem. Ten zajistí pevné utažení dvou dílců dohromady.

Pokud původní šroub poškodil dřevěný dílec a závit v něm řádně nedrží, použijte plnicí tmel nebo směs pilin a disperzního lepidla k jejímu vyplnění. Pokud patříte mezi zručnější mistry, původní otvor odvrtejte vrtákem o 6milimetrovém průměru a vlepte do otvoru kolíček pro spojování nábytkových dílců. Takto opravený spoj bude opět vytrvalý a každý uvolněný šroub hravě přitáhnete.

  1. Skoncujte s kýváním
    Pokud se židle kývá na rovné podložce i přesto, že je naprosto vpořádku, na vině budou nestejné délky jejích nohou. Chyba mohla vzniknout poškozením některé z nich či trvalou deformací židle na nerovném podkladu. Než sáhnete po pilku, abyste věci dali do pořádku, naznačte si rysky dokonalé roviny.

Položte židli na rovnou pracovní desku stolu a podložte nejkratší nohu tak, aby židle pevně stála. Vezměte krabičku od zápalek, dřevěný řízek nebo několik mincí, které jsou jen o málo vyšší, než podložka. Použijte je k obkreslení rysky kolem každé nohy. jelikož židle stabilně stojí a každá ryska je ve stejné vzdálenosti od roviny, po spálení budou nohy opět v rovině.

Ruční pilkou s jemným zubem zkraťte nohy a jemně je zabruste tak, aby byly jejich vnější hrany zkosené. Nespravíte chybu, pokud sřezané plochy pro zpevnění opakovaně napustíte lněnou fermeží, nebo jiným vysychavým olejem.

  1. Obnovte čalounění a výplety
    Většina továrních vyráběných židlí v českých domácnostech je provedena tak, aby jejich přečalounění zvládl bez větší námahy každý kutil. Čalouněná je obvykle pouze sedací část, kterou lze z rámu židle vytáhnout. Potahová látka je upevněna nastřelovacími spinkami k rubové straně sedáku z překližky nebo masivního dřeva.

Pokud je poškozen pouze látkový potah, nový lze směle natáhnout přímo na původní. Začněte čelní stranou, po upevnění vytáhněte látku upevněním k zadní straně a následně pracujte na obou bočnicích. Látku vytahujte tak, aby se nedeformovala molitanová výplň. Aby se spinky nekřivily, připlaťte si za značkové z tvrzeného drátu a nepoužívají větší délku než 10 milimetrů.

Pokud je molitanové jádro prosezeno, budete muset provést čalounění v plném rozsahu. Opatrně uvolněte původní potah, abyste získali střih pro nový. Materiál na nové molitanové jádro zakoupíte hobby prodejnách. Není neobvyklé zkombinovat dvě vrstvy s různou hustotou. Oříznutý a vytvarovaný molitan upevněte několika kapkami disperzního lepidla k podložce a natáhněte na něj nový potah stejným postupem, jako při částečném přečalounění.

Pokud má židle opěradlo a sedák z výpletu, váš úspěch závisí na šikovnosti. V uměleckých prodejnách není problém získat potřebný výpletový materiál, strávíte však kus času u YouTube, abyste se naučili jak při vyplétání postupovat. Zkuste si to nejprve se provázkem na malém dřevěném rámečku, u židle už budete obratnější.

  1. Pryč s rýhami a škrábanci
    Čerstvě otlučená místa na masivním dřevě lze opravit horkou párou. Nakapejte na poškozené místo vodu, zahřejte ji fénem a dřevo se po několika opakováních vrátí do původní polohy. Stlačená dřevěná vlákna se vlivem páry narovnají a poškození zůstane neviditelné.

Neopravitelné rýhy ve středu dřevěných ploch nejjednodušeji vyplníte akrylovým tmelem, který se vyrábí v různých barevných odstínech. Jelikož se při sušení smršťuje, po několika opakováních dostanete po přebroušení hladký povrch, který snese následnou povrchovou úpravu.

Jsou-li poškození na okrajových částech, je třeba, aby byla vysprávka pevnější. Namísto akrylového tmelu použijte epoxydový, který lze v některých případech naplnit směsí jemných pilin stejné dřeviny. Vytvrzený epoxidový tmel lze opracovat stejnými nástroji jako dřevo. Výsledkem bude nová pevná hrana či okraj, která je pevnější než samotné dřevo.

  1. Nový nátěr jí sluší
    Než se pustíte do broušení původní povrchové úpravy židlí, usnadněte si práci tím, že je omyjete saponátovou vodou s přídavkem dentaturovaného lihu. Odstraníte tím mastnotu nasbíranou dlouhodobým používáním, což se vám odmění nižším zanášením brusného papíru.

Použijte brusný papír na barvy (obvykle bílý) a postupnou změnou zrnitosti od 80 do 240 vytvořte dokonale hladký povrch na všech plochách. Chcete-li sáhnout po napouštěcích olejích, politurách a lacích, dřevěný povrch musí být všude zdravý a souvislý. Chystáte-li se na nátěr barvou, stačí je-li povrch hladký a původní pevně uchycený nátěr je matný od broušení.

Pro dokonale hladké a lesklé plochy použijte barvy olejové, které mají pro vyhlazení dostatek času, než začnou zasychat. Rychlejší výsledek, ovšem při dostatečné dovednosti při natírání dosáhnete barvami syntetickými. Vodou ředitelné barvy nezamoří váš byt výpary, nátěr však nebude tak vytrvalý, jak očekáváte.

Chcete-li dodat nábytku venkovský provensálský vzhled, pohledejte ve specializovaných prodejnách práškovou barvu na bázi mléka, vápna a organických kyselin. Dosáhnete jí autentický vzhled s nerovnoměrným krytím.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek