- Reklama -bydlení
- Reklama -bydlení
DomůInvesticeCeny bytů v Česku klesají

Ceny bytů v Česku klesají

Byty v České republice dále zlevňují, již druhé čtvrtletí po sobě. Podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu v období od začátku dubna do konce června se ceny, za které se byty nabízejí, snížily o 5,5%, konstatují dnes Hospodářské noviny.
Přesto je průměrná cena bytu v ČR o 55,7% vyšší než v roce 2005. V Praze jsou rezidenční nemovitosti ve srovnání s rokem 2005 dražší o 45,2%, mimo hlavní město o 66,2%. „Nejrychleji klesají ceny starších nemovitostí a v méně atraktivních lokalitách. Mírné snížení lze očekávat iv případě kvalitních nemovitostí na atraktivních místech,“ odhaduje Ondřej Novotný, analytik King Sturge. Ceny bytů prodávaných do osobního vlastnictví by však byly ještě nižší, kdyby trh nedeformovala přetrvávající regulace cen nájemného. Tvrdí to autoři nejnovější studie o vedlejších efektech této regulace.

Podle nich totiž regulace nájemného vede ke snížení nabídky nájemních bytů. „Ti, kteří by preferovali nájemní byt, ho nemohou sehnat a jsou nuceni zajímat se o koupi bytu. Vyšší poptávka tak vede k růstu cen prodávaných bytů a domů,“ uvádí studie. „Ceny jsou vyšší řádově o jednotky procent,“ dodává Miroslav Zajíček, jeden z autorů.

Dobrou zprávou je, že vliv regulace na bytový trh slábne. Zatímco v roce 1993 bylo v ČR 1,5 milionu bytů s regulovaným nájemným, v současnosti je jich už jen zhruba polovina. Důvodem je pokračující prodej bytového fondu obcí.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek