- Reklama -bydlení
- Reklama -bydlení
DomůPodnikáníSe znepokojením jsme přijali změnu výšky příjmu pro 15-% sazbu daně firem

Se znepokojením jsme přijali změnu výšky příjmu pro 15-% sazbu daně firem

Slovenský živnostenský svaz (SZZ) přijal s obavami informaci o změně výše příjmu pro uplatňování snížené sazby daně na úrovni 15%, která byla do zákona zavedena jen loni.
Slovenský živnostenský svaz (SZZ) přijal s obavami informaci o změně výše příjmu pro uplatňování snížené sazby daně na úrovni 15%, která byla do zákona zavedena jen loni.

Jak dále uvedla generální sekretářka svazu Miriam Bellušova v reakci na ve středu (2. 12.) schválenou novelu zákona o dani z příjmů, tuto SZZ, zastupující živnostníky a malé podniky, vnímal jako významný nástroj pro alespoň částečné snížení vysokého daňového zatížení živnostníků a malých firem, tzv. mikrodaňovníkov.

„V období, kdy jsou živnostníci a malé podniky vystaveny tvrdým dopadem koronakrízy a kdy stát nereaguje dostatečným způsobem na jejich potřeby ve smyslu kompenzace výpadků tržeb, přichází zvýšení daňového zatížení skryté jako nesystémový a pro podnikatele nesrozumitelný prvek,“ řekl Stanislav Čižmárik, prezident SZZ.

Stát se podle SZZ rozhodl řešit krizi veřejných financí na úkor těch nejvíce postižených subjektů, drobných živnostníků a firem s 1-2 zaměstnanci, kteří dosud přežili koronakrízu jen díky osobní statečnosti a neustále stojí před velkou nejistotou udržení svého podnikání.

Bellušova připomněla, že původně výšku příjmů mikrodaňovníkov pro potřeby zdanění určoval zákon o dani z příjmů na úrovni 100.000 eur ročně. Novela stanovila limit pro výši příjmů nepřímo s odvoláním na zákon o dani z přidané hodnoty, který definuje mikrodaňovníka jako takovou fyzickou nebo právnickou osobu, jejíž obrat nepřekročí 49.790 eur ročně. Novela tedy snížila výši příjmů pro uplatnění snížené, 15-procentní sazby daně z příjmu o více než polovinu.

„Zvýšení daňového zatížení je trestem za aktivitu podnikatelů v období hospodářské recese a je to nepochopitelný počin v době, kdy okolní země snižují přímé a nepřímé daňové zatížení, aby firmám vytvořily prostor pro investice a přizpůsobení se změněným tržním podmínkám v čase koronakrízy,“ zdůraznila Bellušova .

Novelu zákona vnímá SZZ o to více negativní, že změny se zásadním dopadem na podnikatelské prostředí byly přijaty až v rámci schvalování v Národní radě SR, bez předchozích veřejných konzultací a meziresortního připomínkového řízení. „Za SZZ proto vyzýváme Ministerstvo financí SR k intenzivnějšímu dialogu, a to tak se sociálními partnery, jakož i směrem k poslancům koaličních stran, a to ještě během přípravy vládních návrhů zákonů,“ doplnil Čižmárik.

SZZ vznikl v roce 1992 jako sdružení živnostenských společenství a profesních cechů. Na mezinárodní úrovni je od roku 2018 členem Evropské konfederace stavitelů se sídlem v Bruselu. V roce 2019 se stal přistupujícím členem Asociace průmyslových svazů.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek